V dnešní době, kdy jsme obklopeni trendy a novinkami, se kouření cigaret stalo tématem, které vzbuzuje rozporuplné pocity. Někteří z nás si po těžkém dni rádi zapálí, aby si odpočinuli a zrelaxovali, zatímco jiní na tuto zálibu pohlížejí s opovržením jako na archaismus, jemuž se (prý) dostává zaslouženého místa v špinavých uličkách. O víkendech se pak na terasách barů debatuje o tom, zda cigaro v ruce přidává na statusu, nebo je to jen projev rezignace na kreditní kartu a zdravý životní styl.

Cigára a trendy – ideální kombinace nebo katastrofální mix?

Pamatujete si doby, kdy bylo cool kouřit na jakékoli party? Přicházel jsi tam s cigárem v ruce, a najednou jsi byl centrem pozornosti. Dneska je však svět jiný! Kouření je zabaleno do obrovské kontroly a zdraví závislého na e-cigaretách. Je zvláštní, jak se trend cigaret přesunul od pražské žurnalistiky ke svodům influencerů, kteří náhodou zapálí cigáro jen tehdy, když vypadá jako ten tajemný Bad Boy. A přitom, na základě jednoho z posledních výzkumů, ukázalo, že cigaretový dým byl kdysi považován za vysoce umělecký prvek! Ano, čtete správně, tenhle šedý dým měl svou vlastní poetiku.

A co takhle užívání si života na plné obrátky? Dneska často slyšíme slova jako „Carpe Diem“ a „YOLO“. Mladí lidé s chutí do života se snaží vychutnat každý moment, a tak se cigaretka stává jakousi metaforou pro momentální blaženost. Mění se ale to, co dříve vypadalo jako rebelské gesto, na pouhý pokus o kreativitu a vzpouru proti šedi života?

Jak cigára formují kulturu?

Tak, co je teda na těch hovadinkách tak fascinujícího? Města, kavárny, parky – tyhle všechna místa prožívají kouřící rozmach! Kouření se stalo jevem, který odstartoval umění a kulturu po celém světě. Výsledkem jsou literární díla, kde se cigareta stala symbolem svobody, rebelství a bohémského stylu života. Zajímavé na tom je, že slavní spisovatelé jako Bukowski a Hemingway tvrdili, že cigárko je naprosto nepostradatelné pro kreativitu. Zřejmě dokáže nastartovat inspiraci, jak pečná káva.

Dostáváme se k paradoxu, který je snad součástí naší kultury. Kouření cigaret se stalo stejně kontroverzním jako politické debaty. Lidé se dělí na ty, kteří považují cigarety za nezbytnou součást svého životního stylu, a na ty, kteří se snaží zachránit umírat zdravému sebevražednému vyžití. Pochopitelně v tom máme i vážný technologický prvek – nastupují e-cigarety, které slibují zdravějším způsobem, jak si užívat nikotin. Jenomže, co když dojde na to, že kouření cigaret je jako jízda na starém kole, která nám umožňuje zpomalit tempo, zatímco novinky v up-to-date motoristice se snaží udržet fandom v běhu?

Cigára jako duchovní záležitost

Ale podívejte se – je na tom vůbec něco špatně? Je cigareta způsob, jak se vyrovnat se stresem? Nebo je to jenom moderní záminka pro neschopnost čelit faktům? Navíc jak se s tím vyrovnat, když jednu minutu vašeho života ovládá úzkost a o pět minut později máte cigáro s kámošem, který má stejný pocit? Každý z nás se snaží najít svou vlastní definici relaxace a v dnešním světě není lepšího způsobu, jak vyjádřit svobodný postoj, než pomocí malého plamínku na konci cigarety.

Závěrečné shrnutí? Kdo ví. Ale jedno je jisté – s každým kouřením cigarety se zdejší krysí závod kolem statusu přenáší do reality, ve které žijeme. Tak si dejte čichnout, povyprávějte o svých cestách na večírky a užijte si, protože jak říká staré městské moudro: „Žij tak, jako bys měl zítra zhasnout, ale nezapomeň se občas také zastavit a vychutnat si tu kráse, co za plamenem cigarety je.“

Tvorba webových stránek: Webklient